czwartek, 7 czerwca 2018

JOB SHADOWING w Tineo - Asturia, Hiszpania


Raport z pobytu szkole partnerskiej IES CONCEJO w TINEO (Asturia, Hiszpania) w ramach projektu POWER FRSE „Zmiany w szkole – zmiany na lepsze. Podnosimy cyfrowe kompetencje nauczycieli”

Agnieszka Dudziak-Szukała i Karolina Żok-Plackowska


5 MAJA 2018 SOBOTA

Pełne obaw (paniczny lęk przed lataniem jednej z nas) wyruszyłyśmy w nieznane. Już wczesnym popołudniem, po dość spokojnym locie dotarłyśmy do Madrytu, a potem pozostał nam tylko przejazd z Madrytu do Tineo, w Asturii.

6 MAJ 2018 NIEDZIELA

Po drodze jednak udało nam się poznać co nieco kulturę hiszpańską. Zwiedzałyśmy typowe kastylijskie miasto León, perłę wśród północnych miejscowości Hiszpanii. Oprócz przystanku w gotyckiej katedrze z przepięknymi witrażami z XIII wieku, które stanowi jedną z głównych atrakcji dla pielgrzymów na drodze do Santiago de Compostela, miałyśmy okazję przejść się po zabytkowej starówce, podziwiając klasztor Convento de San Marcos, ratusz el Ayuntamiento oraz la Plaza de España. Ponadto, nie omieszkałyśmy zasmakować zwyczaju mieszkańców, zwanego tapeo, czyli wędrówki po licznych barach oferujących apetyczne przekąski oraz po wielu dobrych restauracjach serwujących wyśmienite potrawy regionalne. Karolina skosztowała calamares a la romana, kalmary w panierce, a Agnieszka objadała się arroz con leche, typowym hiszpańskim deserem.




Uliczka w León
Targ w León
Targ w León
Katedra w León


7 MAJ 2018 PONIEDZIAŁEK

W końcu nadszedł czas na pracę, obserwacje, doskonalenie się i wyciąganie wniosków. O godzinie 8.30 gotowe do pracy, pełne chęci, by stać się najlepszymi nauczycielkami na świecie, ruszyłyśmy na pierwsze zajęcia, tj. , na język angielski prowadzony przez cudowną Galicyjkę Lolę. Zachwyciło nas jej indywidualne podejście do ucznia, ciekawy dobór materiałów audio dla swoich dwunastoletnich uczniów, którzy chętnie uczestniczyli w zajęciach dotyczących podróżowania. Potem czas umiliła nam Ana Belén, które mówiła przez całą lekcje do uczniów po angielsku, a następnie zaprezentowała swój całoroczny projekt teatralny. W południe miałyśmy okazję poznać dyrektora, zwiedzić szkołę oraz porównać funkcjonowanie systemu polskiego i hiszpańskiego na podstawie organizacji szkoły w Tineo. Zaciekawił nas fakt 50 minutowych lekcji, braku przerw (jedyną przerwę uczniowie mają o 11.30. Trwa ona 30 minut) oraz spotkań z rodzicami w czasie godzin pracy nauczycieli, tj. do godziny 14.30. Dzień pracy skończyliśmy również, obserwując lekcje angielskiego, ale tym razem miałyśmy okazję, zobaczyć jak nauczyciel wykorzystuje tablicę multimedialną w celu pokazania slajdów z przerabianej lektury.


Po południu ruszyłyśmy na podbój Tineo. Jest to malutkie miasteczko, malowniczo położone wśród Gór Kantabryjskich, przez które przebiega szlak pielgrzymkowy Camino de Santiago. Pozłacane muszle, stanowiące symbol drogi pielgrzymów, są widoczne nie tylko na fasadach domów, ale także bywają wyryte w płytkach chodnikowych. Mogłyśmy tu podziwiać piękny ratusz, wąskie uliczki oraz horreos, zyli typowe średniowieczne spichlerze na uprawianą tu od wieków kukurydzę. W naszej wędrówce towarzyszyły nam krowy, osły i owce, które pasą się wolno na każdym zboczu, każdej łące. Pod wieczór wróciłyśmy do naszego tymczasowego domu, by na tarasie podziwiać ośnieżone szczyty gór przy kieliszku regionalnego cydru, jednego a z najbardziej uznanych w Hiszpanii.


poniedziałek, 4 czerwca 2018

Jolanta Molenda-Bieniecka: Relacja z tygodniowego kursu "A practical course to incorporate Information Technology into Teaching" w Dublinie, Irlandia




Relacja z tygodniowego kursu "A practical course to incorporate Information Technology into Teaching (literacy, numeracy, science, etc)", który miał miejsce w Dublinie w dniach od 25 lutego do 4 marca 2018.



Szkolenia w ramach programu odbywały się w International College of Irleand, mieszczącym się w pobliżu siedzib Google’a, Facebooka, Yahoo – niezamierzenie adekwatnym otoczeniu, by praktycznie przyswajać wiedzę na temat darmowych aplikacji internetowych - oraz w sali konferencyjnej położonego nieopodal The Spencer Hotel.
W kursie, którego głównym założeniem było zapoznanie się z różnorodnymi narzędziami, programami i materiałami internetowymi oraz sposobami ich wykorzystania w nauczaniu wzięło udział siedemnastu nauczycieli z ośmiu krajów: Hiszpanii, Szwecji, Włoch, Słowacji, Czech, Polski, Niemiec, Grecji.
Pierwszego dnia odbyła się konferencja inaugurująca tydzień szkoleń organizowanych przez hiszpańską firmę English Matters, podczas której wykład na temat rozprzestrzeniania, dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem wygłosił jej dyrektor – Eduardo Martinez, który przekłuwając idee swego przemówienia i programu Erasmus+ w czyn nakłonił nas do towarzyskich interakcji i sprawił, że już na tym pierwszym spotkaniu zawiązały się znajomości poza przydzielonym grupami kursowymi.

Renata Nowakowska: Relacja z kursu „ Creative Use of Technology in the Clasroom” na Malcie





Relacja z kursu „ Creative Use of Technology in the Clasroom” na Malcie.




Na początku kursu prowadzący przedstawił porównanie dwóch programów do tworzenia prezentacji PowerPoint i Prezi.  Przeanalizowaliśmy wady i zalety obu programów.
Następnie poznaliśmy wiele ciekawych aplikacji: 
Socrative, którą opisała już wcześniej Ewa Grzelak:
Umożliwia ona tworzenie testów, które uczniowie rozwiązują potem online a nauczyciel ma natychmiastową informację zwrotną na temat odpowiedzi udzielanych przez uczniów. Może też zobaczyć, które pytanie było najtrudniejsze i gdzie powinien powtórzyć materiał. Jest to doskonale narzędzie do autorefleksji i ewaluacji. Ponadto jest atrakcyjne, gdyż można m.in wybrać formę wyścigów.

Kahoot! to bezpłatna platforma do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów.
Quizlet  to aplikacja umożliwiająca tworzenie narzędzi ułatwiających naukę, np. fiszki i karty obrazkowe, dzięki którym uczestnicy powtórzą omawiane pojęcia czy definicje.
W obu aplikacjach można korzystać z gotowych materiałów przygotowanych przez innych nauczycieli.
EdPuzzle to aplikacja do tworzenia filmów video na lekcję. Bierzemy dowolny film z internetu, wycinamy potrzebny kawałek, dodajemy własny komentarz dźwiękowy i pytania do treści filmu.
Oprócz nauki były też podróże. Jeden dzień poświęcony był na zwiedzanie zabytków i ciekawych zakątków na Malcie.

Renata Nowakowska