sobota, 29 grudnia 2018

Tomasz Bieryłło i Danuta Jankowiak: Szkolenie ICT w Hiszpanii


W dniach 17 – 24 listopada uczestniczyliśmy w kursie ICT for Teaching prowadzonym przez English Matters w Jaen w Hiszpanii.
Przez kilka dni intensywnej pracy poznaliśmy kilka bardzo interesujących narzędzi, które teraz wykorzystujemy na prowadzonych przez siebie zajęciach. Poznaliśmy nauczycieli z innych krajów z którymi mogliśmy wymienić się doświadczeniami. Podszlifowaliśmy też nasz angielski.
Podczas warsztatów prowadzonych przez profesorów z uniwersytetów w Jaen i Grenadzie poznaliśmy arcyciekawą historię i architekturę Hiszpanii. Odwiedziliśmy Baezę, Ubedę a w Grenadzie zwiedziliśmy Alhambrę.  Oczywiście poznaliśmy również zabytki w Jaen.
Zajęcia były bardzo inspirujące i autentycznie ciekawe. Ogromne podziękowania należą się profesorom prowadzącym zajęcia, ale również Stephanie, Mayi i Eduardo, którzy uczyli nas oraz organizowali nam każdy dzień.

Rada Pedagogiczna

Rada Pedagogiczna

Całą wiedzą podzieliliśmy się na obradach Rady Pedagogicznej oraz przeprowadziliśmy szkolenie innych nauczycieli.














W ramach programu Erasmus Plus na warsztatach w Jaen w listopadzie 2018r.  poznaliśmy następujące programy i animacje:

Padlet                   do pracy w grupach
Symbaloo             symbole do wykorzystania  w własnych prezentacjach
Word In Out         tworzenie  z „ swoich „ wyrazów, różnych kompozycji
Word Cloud          j.w
Quizlet task          powtórzenie  wiadomości  w formie konkursu
Be funky              Foto edytor   
Kahoot                 powtórzenie wiadomości w formie konkursu - zabawy
Plickers                test z pytaniami zamkniętymi
Timeline              daty, pojęcia, związki przyczynowo-skutkowe na osi
Genial  timeline    j.w
Concept map        j.w
Mingomo             j.w
TED.ed                  świetny program do robienia krótkich  video–prezentacji
Quick rubric         rubryczki różnej maści
Rubric ex ample   j.w
Animoto               animacja „ dla każdego” do przygotowania video na bazie  gotowych szablonów
Prezi                     program do robienia prezentacji



Zdjęcia z kursu:














Tomasz Bieryłło i Danuta Jankowiak

środa, 12 grudnia 2018

Szkolenie we Florencji, Włochy

Magdalena Jassem 


Moje florenckie wspomnienia

Pierwszy dzień poświęcony był prezentacji uczestników naszej grupy.
Moja grupa składała się z siedmiu uczestników. Czworo z nich było nauczycielami z Finlandii, dwóch nauczycieli przyjechało z Niemiec , a ja -  z Polski. Jarno, Maarit, Marjut, Tuomo to nauczyciele z Finlandii.
 Oliver i  Stefano są nauczycielami z Niemiec  i ja, Magda. Nasz prowadzący nauczyciel to młody Włoch o imieniu Iacopo.

 Każdy z nas zaprezentował siebie, swoją szkołę oraz system szkolnictwa w swoim kraju. Prezentacje były bardzo interesujące, gdyż mogłam poznać nowe osoby, ich miejsce pracy, a także  sposób uczenia.

Nasza grupa

Drugiego dnia zaczęła się nauka. Iacopo pokazał nam różnorodne aplikacje do wykorzystania podczas pracy w szkole: EDMODO, EDPUZZLE, PLAYPOSIT, CLASSROOMS.COM, CLASSDOJO, KAPWING, QUIZIZZ, QUIVER.
To był czas wytężonej pracy.  Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim, co było dla mnie doskonałą okazją do doskonalenia tego języka w praktyce. Instalowanie aplikacji, poznanie ich możliwości, uczenie się ich działania  oraz zastosowania w nauczaniu w szkole było dla mnie niezwykle inspirujące.



   
Katedra Duomo we Florencji

Katedra Doumo w Sienie

Po zajęciach udaliśmy się na zwiedzanie  przepięknej Florencji . Przewodnikiem była Ysmine,  nauczyciela języka  angielskiego w Europass Teacher Academy, która w cudowny sposób opowiedziała nam o historii  Florencji, jej zabytkach oraz innych ciekawostkach związanych np. 
z rodziną Medyceuszy.
Medyceusze, to władcy Florencji z czasów średniowiecznych, którzy odegrali znaczącą rolę polityczną i kulturalną w dziejach Włoch. Posiadali największy w średniowiecznych Włoszech dom bankowy. Byli bankierami władców europejskich. Ich ród wydał trzech papieży
( Leon X, Leon XI, Klemens VII) oraz dwie królowe francuskie (Katarzyna Medycejska i Maria Medycejska). Medyceusze wznieśli między innymi bazylikę San Lorenzo, byli też mecenasami sztuki.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Trzeciego dnia od rana  poznawałam aplikacje związane między innymi z tworzeniem mapy myśli , takie jak POPPLET, MIMIND, MINDMEISTER, C-MAP_TOOLS, OLUCKERS, NEARPOD. Większość zajęć odbywała się w małych grupach. Był to więc kolejny  dzień intensywnej pracy.
              Po południu ruszyłam w kolejna wędrówkę po Florencji. Miasto leży nad rzeką Arno. Cudowne widoki   można podziwiać o zachodzie słońca.

Widok  na Florencję znad rzeki Arno
                                           


Ja na florenckim moście  

Odwiedziłam też Galerię UFIZZY, gdzie mogłam oglądać dzieła wybitnych włoskich artystów takich jak Boticelli, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti czy Caravaggio.


„Święta rodzina” Michał Anioł Buonarroti

Szkolenie w Szkocji

         
Lidia Gapińska 

W listopadzie  w ramach realizacji naszego projektu wzięłam udział w siedmiodniowym szkoleniu Information Technology in the classroom w szkole Inlingua w Edynburgu. Uczyłam się języka angielskiego, a jednocześnie poznawałam możliwości wykorzystania różnych narzędzi, programów i źródeł internetowych w nauczaniu. Niektóre z nich już znałam, jak na przykład programy do tworzenia prezentacji PowerPoint i Prezi. O innych tylko słyszałam, jak na przykład aplikacje Socrative czy Kahoot (o ich zaletach już wielokrotnie pisano na naszym blogu). Na zakończenie kursu musiałam wykonać właśnie pracę w oparciu o jedną z nich. Za pomocą Kahoota stworzyłam quiz o Szkocji w języku angielskim. O dziwo, wcale nie wygrał prowadzący zajęcia Gregor,  rodowity Szkot. Kurs oceniam bardzo dobrze, sprawna organizacja oraz mili i kompetentni prowadzący to podstawa sukcesu.

Edynburg to bardzo piękne miasto, pod względem wielkości i liczby mieszkańców podobne do Poznania. Sprawia jednak wrażenie o wiele większego. Być może wynika to z faktu, że nie ma w nim osiedli mieszkaniowych zbudowanych z wielkiej płyty, a w całym otoczeniu dominują budynki z kamienia. Nowoczesna architektura bardzo dobrze wkomponowuje się w starą zabudowę, a położenie miasta na wzgórzach i w ich otoczeniu czyni je magicznym i klimatycznym.
Choć miałam mało czasu na zwiedzanie, udało mi się zobaczyć przepiękne obrazy w Scottish National Gallery (Chrystus Zbawiciel Świata El Greco czy urzekająca Old Woman Frying Eggs Diego Velázqueza). Bylam na Edynburskim Zamku, spacerowałam Royal Mile, główną ulicą Starówki, weszłam na Calton Hill, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta. Zajrzałam do kafejki, w której Joanne Rowling pisała Harrego Pottera. Pojechałam do niesamowitej kaplicy Rosslin, którą rozsławił Don Brown w Kodzie Leonarda da Vinci. Przez cały czas towarzyszyła mi przepiękna słoneczna pogoda.
Uwaga – w mieście nie ma korków. Oto prawdopodobna przyczyna: autobusy komunikacji miejskiej podjeżdżają jeden za drugim, a parking w centrum kosztuje 6 funtów za godzinę, podczas gdy całodobowy bilet na komunikację cztery funty.
Szkoci to niesamowicie mili ludzie, kochają zwierzęta. Psy trzymają co prawda na smyczy, gdy chodzą po ulicy, ale żadnego w kagańcu nie widziałam. W parkach (nawet znajdujących się przy kościołach) zwierzątka mogą biegać luźno pod opieką właściciela. Autobusowicze się nie przepychają, grzecznie czekają na swoją kolej, a kierowcy po wyjściu mówią dziękuję.
To był naprawdę bardzo udany wyjazd. Uwierzyłam, że mogę jeszcze nauczyć się języka angielskiego na w miarę przyzwoitym poziomie, poznałam sposoby urozmaicenia zajęć w czasie lekcji i przełamałam strach przed lataniem samolotem.
Na zdjęciach poniżej.
Ja przy pomniku Bobby`ego.
Piesek przez czternaście lat przychodził
na grób swego właściciela

Największe rzeźby koni na świecie
    
Rzeźba słonia w kamieniu
   
    
Metalowe żyrafy w centrum miasta
    
Tu powstawał Harry Potter

   
Mężczyzna w szkockiej kracie